Vilda Västern iFokus

Vilda Västern

Etikettfilmer-och-tv-serier
Läst 1483 ggr
Leffe
0

Din första western-rulle

Vilken var den allra första vilda västernfilm du såg på bio och när var det?

EvaG
0
#1

Tror det var Fort Alamo med John Wayne, men kommer inte ihåg när det var. Jag var i alla fall rätt ung.

___________________________
Var rädd om dem du älskar
_________________________

Medarbetare på Vilda västern iFokus

Tatsja
0
#2

Oj, det blir att gnugga knölarna lite. Men jag tror det var någon med John Wayne på sextitalet. Gick alltid på Vingen på Solnavägen.

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

JanGBG
0
#3

GladJag tänker och tänker, men kan inte komma på vilken som var den första, jo jag kommer ihåg filmen, men inte namnet. Kan någon hjälpa mig? Så här var storyn.

En dilligens kommer till en hästbytes station, med indianerna i hälarna. Stationen blir omringad av indianer som är uppretade över att någon har stulit en helig pipa (fredspipa), efter diverse händelser så framkommer det att en cowboy som finns på stationen har pipan, skottlosning, kärlek och indian anfall. Allt löser sig till slut då boven tar pipan och sin fläckiga häst och rider ut från stationen med indianer i hälarna till en säker död men räddning åt rest på stationen! En film i svartvit som jag såg i början på 50-talet på söndags matine.

Vilka tider det var! Då fick jag 1 kr av Farfar, det räckte till biljet 75 öre, buss 15 öre + 2 styck 5 öres kola! Ett söndags nöje för en liten pojke.

Leffe
0
#4

Känner igen filmen, men inte vad den heter

Stander
0
#5

Det var De dog med stövlarna på, där

Errol Flynn spelade general Custer.

Den såg jag på hösten 1969.

Leffe
0
#6

För mig var det en Hopalong Cassidy-film, men be mig inte säga vilken. Det var väl 50 år sedan. Gick på varje Hoppy som kom på matiné. Min stora idol på den tiden

denstore
0
#7

Den första jag kommer ihåg var nog Rio Bravo med Wayne.

[stblues35]
0
#8

Har faktiskt aldrig sett en western på bio..antingen tv eller film.

Leffe
0
[stblues35]
0
#10

Japp jag vet..men man vet ju aldrig..det kanske kommer nån film snart?

Leffe
0
#11

Det finns på DVD - riktigt gamla och färskare

[stblues35]
0
#12

Jo men det blir ju inte samma sak som att se dom på bio..

byggarn30
0
#13

Jag tror det var Clintans - "Unforgiven" (De skoningslösa). Har t.o.m. bioaffischen som jag snodde från väggen på en biograf på Island. Måste vart -92.