# Irish Cob iFokus.
Author: cina65

Lägger in lite reklam för Irish Cob iFokus, kom gärna in och delta i våra diskusioner och titta på härliga bilder på denna ståtliga ras.

[http://irishcob.ifokus.se/](http://irishcob.ifokus.se/)

Välkommna/ Carina

## Comment 1
Author: EvaG

En lite annorlunda häst måste jag få säga.

## Comment 2
Author: cina65

Ja det ser ut som en väldig indianhäst med jättehovar ![Skrattande](http://vildavastern.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Men otroligt vacker på sitt vis.

## Comment 3
Author: EvaG

De ser söta ut.

## Comment 4
Author: cina65

Ja dom e jätte söta samt att detta är en väldigt trevlig och stark häst som duger både att rida och köra.

## Comment 5
Author: JanGBG

![Glad](http://vildavastern.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")En stark häst? Jag kan inget om hästar, hur mycket kan en sådan här häst bära? Tänker på kavallerister i äldre dagar måste ha varit en minst 100 kg på en häst med ryttare och vapen samt sadel och annan utrustning. EN sådan klump som Gustav II Adolf med vapen och utrustning måste ju ha vägt minst 150 kg! Hans häst sprang ju ifrån dom övriga vid Lutzen! Hur orkade han det?

## Comment 6
Author: cina65

#5 Ja u jag vet inte hur mycket de kan bära men et är säketr en hel del, jag menar om kan ju ra lass med timmer i skogarna och det väger ju mycket mer. ![Skrattande](http://vildavastern.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
